Region Tatry portal turystyczny
Menu

PL
Moja lista
{fav_box_}

Udostępnij
kultura ({cat_amount} {results_label})
Wystawa Składanie osobowości. Witkacy - wystawa - kultura - Zakopane

Wystawa Składanie osobowości. Witkacy

wystawa
Zapisz
Facebook
E-mail
Kalendarz

11.07.2025 - 30.10.2025
11:00 - 19:00
Piątek, Sobota
9:00 - 17:00
Wtorek, Środa, Czwartek, Niedziela
bilet normalny 24 zł
bilet ulgowy 12 zł

OPROWADZANIE 40 zł
tel. +48 692 029 817
Organizator:
Muzeum Tatrzańskie im. Dra Tytusa Chałubińskiego
Inne imprezy organizatora (8)
Wystawa 90 lat Zakopanego
Wystawa 90 lat Zakopanego
wystawa
13.07.2025


Wystawa JAN MARKSEN KONSERWATOR, NIEWIDOCZNY BOHATER
Wystawa JAN MARKSEN KONSERWATOR, NIEWIDOCZNY BOHATER
wystawa
13.07.2025


Projekt ZakoPanie
Projekt ZakoPanie
wystawa
13.07.2025


WITKACY U FEDOROWICZÓW - wystawa OnLine
WITKACY U FEDOROWICZÓW - wystawa OnLine
wystawa
13.07.2025


T JAK TYTUS. OPOWIEŚĆ O KRÓLU TATR – WYSTAWA WIRTUALNA
T JAK TYTUS. OPOWIEŚĆ O KRÓLU TATR – WYSTAWA WIRTUALNA
wystawa
13.07.2025


Wystawa August Zamoyski. Myśleć w kamieniu
Wystawa August Zamoyski. Myśleć w kamieniu
wystawa
10:00 - 18:00  |  13.07.2025


Wystawa
Wystawa "CHASIOR"
wystawa
9:00 - 17:00  |  13.07.2025


Wystawa Kości
Wystawa Kości
wystawa
10:00 - 17:00  |  15.07.2025


Wystawa „Składanie osobowości. Witkacy” Zakopane, Galeria Sztuki w willi Oksza

W rocznicę 140-lecia urodzin Stanisława Ignacego Witkiewicza Muzeum Tatrzańskie w Zakopanem przedstawi zgromadzoną kolekcję prac artysty w ich zakopiańskim kontekście oraz w mozaice społecznych uwarunkowań. Wystawa przybliży Stanisława Ignacego Witkiewicza jako człowieka i artystę uwikłanego w gęstą sieć zależności i relacji.
W myśl zasady mówiącej, że jesteśmy sumą spotkanych osób i przeżytych wydarzeń, w prezentowanych na wystawie portretach ujrzymy ludzi jako swoisty „produkt” ich relacji z artystą. Zakopane również stało się bohaterem wystawy jako miejsce, które tak jak wymyślona przez Witkacego „Zakopianina” uzależnia, frustruje, ale też fascynuje.

Wystawa została podzielona na trzy główne części tematyczne odnoszące się do różnego rodzaju relacji i zażyłości oraz okresów życia artysty. W każdym z segmentów znajduje się autoportret Witkacego – to jego postać jest osią wystawy.
W każdej z części artysta niczym mitologiczny Helios pozostaje punktem centralnym, wokół którego krążą inne osoby. Niektóre z nich mają decydujący wpływ i silnie oddziałują na Witkacego. Relacje z innymi bywają bardzo intensywne, lecz krótkotrwałe. Podczas gdy niektórzy starają się zachować bezpieczny dystans, inni chłoną blask i energię zakopiańskiej gwiazdy.

Autorytety i rozczarowania – w tej części przede wszystkim zostanie ukazana relacja Stanisława Ignacego Witkiewicza z ojcem. Charakteryzowała się ona silnymi emocjami i była bardzo skomplikowana. W cieniu tej dominującej relacji pozostawała matka – Maria z Pietrzkiewiczów Witkiewiczowa, wiecznie zatroskana o byt materialny rodziny. Była najbliższą kobietą Witkacego. Ważnymi, kształtującymi przyszłego artystę, są również jego relacje z nauczycielami i mistrzami – począwszy od Mieczysława Limanowskiego po Władysława Ślewińskiego i Jana Stanisławskiego.

Namiętności i fascynacje – zestawienie prezentuje wybrane kobiety, które silnie oddziaływały na Witkacego. W tej części wystawy odnajdziemy takie postacie jak Nena (Jadwiga) Stachurska – ulubiona modelka, Irena Solska – młodzieńcza fascynacja, Jadwiga Janczewska – pierwsza poważna narzeczona, Jadwiga Witkiewiczowa – żona i Czesława Oknińska – ostatnia wielka fascynacja.

Uwikłania – myślą przewodnią ostatniej części wystawy: pozostaje Witkacy jako artysta, który pogubił się w relacjach. Z każdej z nich próbował pozyskać coś dla siebie. Jest to najbardziej złożona i rozbudowana część prezentująca otoczenie, zależności i uwikłania towarzyskie. Bohaterami tego wątku oprócz samego artysty są zakopiańskie postacie, z którymi Witkacy miał wyjątkowe i specyficzne relacje – dłuższe lub krótsze, intensywne lub zdystansowane. Opowieść dotyczy m.in. rodziny Fedorowiczów, Głogowskich, Białynickich-Birulów czy też Olgi Wojakowej.

Zapraszamy



copyright © 2020 Region Tatry - wszelkie prawa zastrzeżone. Przebywając na stronie akceptujesz Politykę prywatności serwisu Region Tatry
zamknij
Wystawa Składanie osobowości. Witkacy
Zakopane,