Region Tatry portal turystyczny
Menu

PL
Moja lista
{fav_box_}

Udostępnij
kultura ({cat_amount} {results_label})
Wystawa August Zamoyski. Myśleć w kamieniu - wystawa - kultura - Zakopane

Wystawa August Zamoyski. Myśleć w kamieniu

wystawa
Zapisz
Facebook
E-mail
Kalendarz

30.04.2025 - 29.09.2025
10:00 - 18:00
Środa, Czwartek, Piątek, Sobota, Niedziela
bilet normalny 24 zł
bilet ulgowy 12 zł
Organizator:
Muzeum Tatrzańskie im. Dra Tytusa Chałubińskiego
Inne imprezy organizatora (8)
Wystawa 90 lat Zakopanego
Wystawa 90 lat Zakopanego
wystawa
13.07.2025


Wystawa JAN MARKSEN KONSERWATOR, NIEWIDOCZNY BOHATER
Wystawa JAN MARKSEN KONSERWATOR, NIEWIDOCZNY BOHATER
wystawa
13.07.2025


Projekt ZakoPanie
Projekt ZakoPanie
wystawa
13.07.2025


WITKACY U FEDOROWICZÓW - wystawa OnLine
WITKACY U FEDOROWICZÓW - wystawa OnLine
wystawa
13.07.2025


T JAK TYTUS. OPOWIEŚĆ O KRÓLU TATR – WYSTAWA WIRTUALNA
T JAK TYTUS. OPOWIEŚĆ O KRÓLU TATR – WYSTAWA WIRTUALNA
wystawa
13.07.2025


Wystawa Składanie osobowości. Witkacy
Wystawa Składanie osobowości. Witkacy
wystawa
11:00 - 19:00  |  13.07.2025


Wystawa
Wystawa "CHASIOR"
wystawa
9:00 - 17:00  |  13.07.2025


Wystawa Kości
Wystawa Kości
wystawa
10:00 - 17:00  |  15.07.2025


Wystawa August Zamoyski. Myśleć w kamieniu. Zakopane - Muzeum tatrzańskie

Wystawa Augusta Zamoyskiego to wielowątkowa opowieść prezentująca zarówno twórczość, jak i barwne życie artysty. Narracja ekspozycji poprowadzona została nie tylko za pomocą dzieł sztuki, ale też bogatej archiwalnej spuścizny twórcy ze zbiorów Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza w Warszawie, zawierającej jego amatorskie filmy, fotografie, notatki, korespondencję i szkicowniki.

August Zamoyski. Myśleć w kamieniu to projekt, który ukazuje sylwetkę i dorobek artystyczny najwybitniejszego – obok Xawerego Dunikowskiego – polskiego rzeźbiarza pierwszej połowy XX wieku, tworzącego przede wszystkim na emigracji we Francji i w Brazylii.

Obok materiałów archiwalnych oraz pamiątek z rodzinnego pałacu artysty na Lubelszczyźnie z Muzeum Augusta Zamoyskiego w Jabłoniu na wystawie prezentujemy 24 rzeźby z kolekcji Muzeum Narodowego w Warszawie. Są one odzwierciedleniem wszystkich okresów w twórczości Zamoyskiego – od czasów formizmu, kiedy jego prace są najbardziej eksperymentalne, poprzez okres klasycyzujący – gdzie osiąga pełnię dojrzałości i indywidualizm, aż do ekspresjonizmu, który przynosi ostre deformacje, dotąd nieobecne w jego dorobku. Nie jest to klasyczny, muzealny pokaz, lecz próba stworzenia portretu artysty z historią w tle – z panoramą miejsc, środowisk artystycznych, prezentacją niezwykle interesujących przyjaciół otaczających rzeźbiarza.

Ekspozycji rzeźb towarzyszy pokaz obrazów wybitnych malarzy i przyjaciół artysty z okresu zakopiańskiego: Stanisława Ignacego Witkiewicza (Witkacego) – w tym słynny autoportret Ostatni papieros skazańca ze zbiorów Muzeum Literatury – oraz seria kompozycji pastelowych tego twórcy, a także dzieła Rafała Malczewskiego, Leona Chwistka i Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej.

W unikatowych na skalę światową amatorskich filmach kręconych kamerą na wąskotaśmowych filmach Pathé-Baby z lat 1927–1929 Zamoyski utrwalił nie tylko swoich najbliższych, ale też sławnych przedstawicieli paryskiej bohemy: Marca Chagalla, Louisa Marcoussisa, Alicję Halicką, Mojżesza Kislinga, Jeana Cocteau, ale także Artura Rubinsteina, a przede wszystkim Witkacego z kręgiem przyjaciół. Z wizualnej opowieści wyłania się sylwetka niekonwencjonalnego człowieka o wielorakich talentach i przymiotach: arystokraty, twórcy, melomana, teoretyka sztuki, obieżyświata, zapalonego sportowca, poligloty, nauczyciela, przyjaciela słynnych artystów i pisarzy oraz – przede wszystkim – jednego z najznakomitszych polskich rzeźbiarzy XX wieku.

Prezentowana w Muzeum Tatrzańskim im. Dra Tytusa Chałubińskiego w Zakopanem wystawa jest piątą odsłoną wielkiej monografii, którą w 50. rocznicę śmierci artysty przygotowało Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza w Warszawie. Kolejne edycje tej „wędrującej” wystawy miały miejsce w Muzeum Narodowym w Poznaniu (2020), Muzeum Narodowym w Gdańsku (2022) oraz Centrum Sztuki Współczesnej „Znaki Czasu” w Toruniu (2024). Impulsem do stworzenia zakopiańskiej edycji wystawy stały się przypadające w 2025 roku dwie rocznice: 55. rocznica śmierci artysty oraz 100. rocznica słynnego wyczynu sportowego rzeźbiarza, który w 1925 roku pokonując rowerem trasę Paryż-Zakopane ok. 3000 km w 21 dni udowodnił, że był także doskonałym sportowcem. Był przede wszystkim jednym z najbardziej nowatorskich twórców rodzącej się awangardy XX wieku i prekursorem nowego myślenia o rzeźbie.

W nowej aranżacji rozbudowana została opowieść o zakopiańskim okresie życia i twórczości artysty. Prezentowana w salach Muzeum Tatrzańskiego ekspozycja obejmuje sześć rozdziałów – kolejne etapy życia i okresy twórczości Zamoyskiego, które wyznaczone zostały przez ważne zdarzenia, fascynacje i podróże.

15 stycznia 2019 roku dzięki współpracy Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Muzeum Narodowego w Warszawie oraz Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza w Warszawie podpisano akt zakupu kolekcji niemal stu rzeźb Augusta Zamoyskiego, jednego z najwybitniejszych rzeźbiarzy polskich XX w. Dzieła, prezentowane do tej pory w Musée Auguste Zamoyski w Prieuré des Granges koło Sylvanès we Francji, trafiły – zgodnie z wolą artysty – do zbiorów Muzeum Narodowego w Warszawie. To wydarzenie bezprecedensowe w powojennej historii polskiego muzealnictwa, które wieńczy także wieloletnie starania Andrzeja Wata i Janusza Odrowąż-Pieniążka, wieloletniego dyrektora Muzeum Literatury o powrót z Francji do Polski archiwum Augusta Zamoyskiego oraz unikalnej kolekcji jego rzeźb. Więcej o Andrzeju Wacie można przeczytać na stronie Muzeum Literatury.



copyright © 2020 Region Tatry - wszelkie prawa zastrzeżone. Przebywając na stronie akceptujesz Politykę prywatności serwisu Region Tatry
zamknij
Wystawa August Zamoyski. Myśleć w kamieniu
Zakopane,