Rysy
szczyt
Rysy
Wejście na Rysy jest często uważane za zwieńczenie pierwszego poważnego etapu chodzenia po Tatrach. Trasa na najwyższy szczyt w Polsce nie wydaje się zbyt trudna, zwłaszcza że większa jej część biegnie asfaltowym podejściem a dopiero ostatni odcinek prowadzi stromo w górę. I tak też jest, jeśli warunki są sprzyjające, natomiast jeśli się pogorszą, to wycieczka może być ciężka i trudna.
Szlak na Rysy jest jednym z trudniejszych w Tatrach. Przy dobrej pogodzie względnie sprawna osoba pokona go w kilka godzin. Zmiana warunków często jest bardzo niebezpieczna dla nieprzygotowanego turysty.
OPIS WYCIECZKI ZACZYNAMY OD Morskiego Oka.
Rejon: Tatry Wysokie
Punkt wyjścia: schronisko PTTK Morskie Oko
Trudności: przy dobrej pogodzie w warunkach letnich i przy suchej skale trudności techniczne są umiarkowane, spore przewyższenie (1100 m od Morskiego Oka) i ekspozycja w rejonie kopuły szczytowej. Wymagane przygotowanie kondycyjne, szlak jest długi, brak możliwości zejścia ze szlaku można jedynie zawrócić
Czas przejścia: (nie licząc odpoczynków) około 4 godz. 15 min w jedną stronę
Długość trasy: około 4,5 km (liczona ze schroniska Morskie Oko na szczyt)
Kolor szlaku: czerwony
Z Morskiego Oka do Czarnego Stawu
Ze schroniska PTTK „Morskie Oko” idziemy lewą stroną Morskiego Oka i wzdłuż brzegu obchodzimy staw. Szlak zaczyna piąć się stromo w górę z nachyleniem miejscami dochodzącym do 30% i niewielką skalą trudności. Ścieżka zbudowana jest z kamiennych stopni i zakosami prowadzi po kamienno-trawiastym zboczu do Czarnego Stawu pod Rysami. Nie jest trudno, lecz mozolnie do góry i tak powoli wspinając się dochodzimy do stawu.
Z Czarnego Stawu do Buli pod Rysami
Staw obchodzimy z lewej strony i dochodzimy do szerokich kamiennych schodów, szlak będzie często zakręcał a podejście jest żmudne. Po chwili dotrzemy do ogromnego, charakterystycznego głazu skąd doskonale widać m.in. Kazalnicę, Morskie Oko i Dolinę Rybiego Potoku. Jest to również dobre miejsce do zdjęć z piękną panoramą górską w tle.
Dalej trawersując dochodzimy do Buli pod Rysami (2054m n.p.m.) gdzie jest wprost wymarzone miejsce do odpoczynku przed ostatnim podejściem, jest tu niemal płasko i zielono. Bulę pod Rysami osiągniemy po ok. 1,5 godz. od wyjścia znad Czarnego Stawu. Przy optymalnych warunkach tu kończy się łatwy odcinek podejścia na Rysy. Jeśli ktoś nie jest oswojony z ekspozycją i licznymi łańcuchami tu właśnie powinien zawrócić.
Z Buli pod Rysami na Rysy
Zaczynamy najtrudniejszą część drogi na Rysy, ścieżka robi się stroma. Po około 10 minutach dochodzimy do pierwszych łańcuchów, które będą nam towarzyszyć już do szczytu.
Do szczytu szlak będzie prowadził wzdłuż ‘rysy’. Wchodzimy na skalną grzędę biegnącą lewą stroną skalnego żlebu – rysy. Według niektórych źródeł to od niej wzięły nazwę same Rysy. Nie ma tu bardzo dużych trudności, lecz podejście jest męczące przez stałe strome nachylenie. Łańcuchy momentami mogą wydawać się zbędne, lecz kiedy skała jest mokra są wręcz zbawienne. Trudy wspinaczki wynagradzają nam piękne widoki, warto przystanąć i rozejrzeć się zwracając uwagę na to, aby nie blokować szlaku.
Grzęda kończy się na przełączce, gdzie szlak skręca w prawo na wschód grani. To najtrudniejsze miejsce na szlaku. Stąd już mamy ostatni odcinek na szczyt o wysokości 2499m. Przygotujmy się na podziwianie pięknych widoków!
Ze szczytu Rysów
Ze szczytu Rysów możemy zejść na Słowacką stronę Tatr, jest to opcja łatwiejsza mniej niebezpieczna, lecz dłuższa. Najbliżej położone Słowackie miasteczko to Štrbské Pleso. Zajmie nam to około 4 godz. (10km).
Kiedy już nacieszymy się widokami i zechcemy wracać, wędrówka do Morskiego Oka zajmie nam 3 godziny. Dla wytrawnych turystów w drodze powrotnej można skręcić na zielony szlak prowadzący na Przełęcz Pod Chłopkiem.
Ciekawostki:
• Najwyższy szczyt w Polsce ma 2499m n.p.m., nie jest to jednak wierzchołek Rysów. Szczyt Rysów ma 2503m n.p.m., ale leży po Słowackiej stronie granicy,
• W 1910 roku dwóch Czechów runęło po śniegu spod samego wierzchołka Rysów. Mariusz Zaruski, który kierował wyprawami ratunkowymi sądził, że na opinię publiczną można oddziaływać tylko poprzez skrupulatne podawanie wszystkich drastycznych szczegółów, toteż pedantycznie zanotował, że zwłoki dwóch Czechów zbierano z obszaru 150 metrów kwadratowych,
• Szczyt zawdzięcza swoją popularność niezrównanej panoramie: przy dobrej pogodzie widoczność sięga ponad 200 km,
• Wejście na Rysy od strony Słowackiej jest łatwiejsze, lecz mniej urozmaicone (mniej łańcuchów, na odcinku są nawet metalowe schody). Pół godziny marszu od szczytu znajduje się schronisko pod Rysami (Chata pod Rysami).
Galeria zdjęć (5)
POLECAMY
Region Tatry
Zakopane
Zakopane
Kontakt z nami
- Biuro: Zakopane
- +48 602 713 300
- biuro@regiontatry.pl
- /RegionTatry
- regiontatry
- Pn - Pt 9:00 - 17:00
Sob 10:00 - 14:00
Informacje
copyright © 2022 Region Tatry - wszelkie prawa zastrzeżone. Przebywając na stronie akceptujesz Politykę prywatności serwisu Region Tatry