Morskie Oko
staw / wodospad
Morskie Oko
z Palenicy BiałczańskiejMorskie Oko, podobnie jak Giewont i Kasprowy Wierch, jest jednym z najchętniej odwiedzanych miejsc w polskich Tatrach. To największe tatrzańskie jezioro leży w Dolinie Rybiego Potoku, około 25 km od Zakopanego. Rozciągające się niesamowite widoki na Tatry Wysokie sprawiają, że miejsce to jest bardzo popularne i lubiane. Dla niektórych turystów jest celem samym w sobie, dla innych tylko przystankiem przed wyruszeniem w wysokie góry. Nad Morskim Okiem znajduje się schronisko górskie w którym można wypocząć i zrelaksować się.
Rejon: Tatry Wysokie
Punkt wyjścia: Palenica Białczańska
Trudności: brak trudności. Trasa bardzo łatwa, idealna dla dzieci (również w wózkach z małymi kółkami i nosidełkach) oraz osób starszych. Z Palenicy kursują góralskie zaprzęgi „fasiągi”, które dowożą turystów na Włosienicę (stąd pozostaje piesza wędrówka do celu, 1,5 km). Na całej trasie obowiązuje zakaz wjazdu samochodem oraz rowerem.
Czas przejścia: przemarsz tam i z powrotem ok. 4 godz. (plus ok. 1 godz. spacer wokół Morskiego Oka lub wyjście nad Czarny Staw 1:30 godz.)
Długość trasy: około 8,5 km w jedną stronę
Kolor szlaku: czerwony
Różnica poziomów: 415m
Dojazd: samochodem do parkingu na Palenicy Białczańskiej (ok.20km), z Zakopanego busem z dworca PKS (ok.50 min).
Z parkingu w Palenicy wychodzimy na asfaltową drogę, która delikatnie wznosi się w górę. Po niecałych 40 minutach spaceru dojdziemy do miejsca, gdzie w prawo do góry prowadzi szlak na Równień Waksmundzką (czerwony) albo Rusinową Polanę (szlak czerwony i czarny). My pozostajemy na naszej asfaltowej drodze, gdzie po lewej stronie mamy widok na Dolinę Białej Wody oraz przepiękne panoramy szczytów. Stąd m.in. widoczny jest Gerlach. Idąc dalej miniemy drewniany budynek, który należy do TPN, jest to tzw. Dróżnikówka.
Spacerując dalej naszą trasą dojdziemy do wodospadów o nazwie Wodogrzmoty Mickiewicza, szum wody słychać będzie już z daleka. Są to efektowne kaskady wody utworzone na progach skalnych potoku Roztoka (wypływa z Wielkiego Stawu w Dolinie Pięciu Stawów Polskich). Przechodząc przez kamienny most, znajdujący się na naszej drodze do Morskiego Oka dobrze widoczny będzie tylko Pośredni Wodogrzmot.
Za mostem z lewej strony jest duży plac z ławkami i WC, w prawo odbija do góry zielony szlak do Doliny Pięciu Stawów Polskich, a w lewo w dół (też zielony) szlak do Schroniska PTTK w Roztoce (ok. 10 min spaceru).
My idziemy dalej prosto naszą drogą, aż dojdziemy do miejsca, gdzie znajduje się głaz zwany „Wantą”. Tutaj rozpoczynają się oficjalne skróty szlaku do Morskiego Oka. Czerwony szlak, który dotychczas cały czas prowadził wygodną asfaltową drogą, ścina jej zakosy i prowadzi ostro do góry. Jeśli towarzyszą nam dzieci i osoby starsze zalecamy pozostanie na asfaltowej drodze i kontynuowanie wycieczki prostszym wariantem.
Trasa nad Morskie Oko
Idąc naszą trasą dochodzimy do dużej polany (plac jest pozostałością po parkingu, który funkcjonował do lat 80-tych XX wieku) zwanej Włosienicą (około 1:45 godz. marszu od Palenicy Białczańskiej). Tutaj kończy się trasa zaprzęgów konnych oraz znajdziemy pawilon gastronomiczny. W tym miejscu możemy odpocząć podziwiając Mięguszowieckie Szczyty oraz charakterystyczną sylwetkę Mnicha, który wyłania się z prawej strony. Stąd do celu naszej wycieczki zostało 1,5 km marszu.
Nasza droga prowadzi w poprzek opadającego z grani Opalonego Wierchu Żlebu Żandarmerii. Nazwa pochodzi od stojącego w XIX w. u jego wylotu posterunku straży granicznej (który został zniszczony przez lawinę śnieżną). Zimą, po intensywnych opadach śniegu, rejon ten może być niebezpieczny, z racji na schodzące tu lawiny. Może to być powodem zamknięcia szlaku.
Dochodzimy do małego placyku (do roku 1967 dojeżdżały tu samochody i autobusy). Po lewej stronie widzimy tzw. Stare Schronisko, a dokładniej wozownię, która po pożarze schroniska przejęła jego rolę i służyła turystom do 1908 roku. To wtedy wybudowano nowy budynek, który istnieje do dziś. Tzw. Stare Schronisko jest najstarszym schroniskiem w Tatrach Polskich.
Zaraz obok stoi właściwe schronisko nazwane imieniem Stanisława Staszica. Wybudowane zostało przez Towarzystwo Tatrzańskie w 1908 r, posiada 36 miejsc noclegowych i jest popularnym miejscem noclegowym. W 1997 r. gościł tu Jan Paweł II.
Jezioro otoczone jest skalnymi ścianami m.in. jest to Grań Żabich, Niżne Rysy i Rysy, Żabi Koń, Żabia Turnia Mięguszowiecka, Mięguszowieckie Szczyty, Mnich i Kazalnica.
Kiedy już nasycimy swoje oczy pięknymi widokami, uzupełnimy stracone kalorie jedzeniem serwowanym w schronisku oraz odpoczniemy, w drogę powrotną udajemy się tą samą trasą albo ruszymy w dalszą wycieczkę.
Zdecydowanie Morskie Oko warte jest zobaczenia. Jest najpopularniejszym celem odwiedzin wielu turystów, corocznie przybywa tu około miliona Polaków, z pewnością jest w tym duża zasługa zaprzęgów konnych. Łatwość szlaku, dostępność dla dzieci oraz ławki, które umożliwiają nam odpoczynek podczas wycieczki zachęcają do wybrania tej trasy na rodzinną wycieczkę.
Morskie Oko jest punktem startu do wielu wycieczek:
- wokół stawu
- nad Czarny Staw pod Rysami
- na Rysy
- Przełęcz pod Chłopkiem
- do Doliny Pięciu Stawów Polskich przez Szpiglasową Przełęcz
- do Doliny Pięciu Stawów Polskich przez Świstówkę Roztocką
- na Wrota Chałubińskiego
Ciekawostki Morskiego Oka
- Patron Drogi Oswalda Balzera był profesorem prawa polskiego i historii ustroju. Wygrał proces sądowy jaki toczył się pomiędzy rządem Galicji a Węgrami o Morskie Oko. Na mocy wygranego procesu określono granicę zgodnie z oczekiwaniami Polaków. Do dziś przebiega ona według ustaleń z 1902 roku,
- Morskie Oko – jezioro położone w Dolinie Rybiego Potoku na wysokości 1395 m n.p.m., ma 34,93 ha powierzchni i 50,8 m. głębokości. Morskie Oko nazywano Rybim Jeziorem lub Rybim Stawem, ponieważ jest jednym z nielicznych naturalnie zarybionych tatrzańskich jezior,
- Do Morskiego Oka spływają wody z potoków okresowych oraz dwóch stałych: Czarnostawiańskiego Potoku spływającego z Czarnego Stawu pod Rysami i wpada do Morskiego Oka jako Czarnostawiańska Siklawa oraz Mnichowego Potoku, który tworzy Dwoistą Siklawę. Ze stawu wypływa Rybi Potok, który w dalszym biegu łączy się z Białą Wodą, tworząc Białkę,
- Na trasie do Morskiego Oka, w czerwcu, w ramach Zakopiańskiego Weekendu Biegowego z Sokołem, odbywa się bieg im. Władysława hr. Zamoyskiego.
Galeria zdjęć (6)
POLECAMY
Region Tatry
Zakopane
Zakopane
Kontakt z nami
- Biuro: Zakopane
- +48 602 713 300
- biuro@regiontatry.pl
- /RegionTatry
- regiontatry
- Pn - Pt 9:00 - 17:00
Sob 10:00 - 14:00
Informacje
copyright © 2022 Region Tatry - wszelkie prawa zastrzeżone. Przebywając na stronie akceptujesz Politykę prywatności serwisu Region Tatry