Dolina Pięciu Stawów Polskich
Dolina 5 Stawów Polskich z Palenicy Białczańskiej
Dolina Pięciu Stawów Polskich uważana jest za najpiękniejszą w Tatrach. Często dopisywana jest jako obowiązkowy punkt programu przy wycieczce w Tatry. Przejdziemy koło największego tatrzańskiego wodospadu Siklawy, zobaczymy najdłuższe i najgłębsze jezioro tatrzańskie – Wielki Staw Polski oraz dotrzemy do najwyżej położonego schroniska w Polsce. Dolina jest bardzo atrakcyjnym celem samym w sobie, ale też dobrym startem do wycieczek w wysokie partie gór.
Rejon: Tatry Wysokie
Punkt wyjścia: Palenica Białczańska
Trudności: trasa łatwa, ostatnie kilkaset metrów to strome podejście
Czas przejścia: 3 godziny w jedną stronę (do schroniska)
Długość trasy: 7,6 km (w jedną stronę)
Kolor szlaku: czerwony, zielony
Różnica poziomów: 684m
Dojazd: busem z Zakopanego do Palenicy Białczańskiej (ok. 40 min) lub samochodem do Palenicy Białczańskiej (ok. 20 km)
Wycieczka rozpoczyna się w Palenicy Białczańskiej, podobnie jak wyprawa do Morskiego Oka. Warto wyruszyć wcześnie rano, nie będziemy mieli wtedy problemu z zaparkowaniem samochodu. Z parkingu wychodzimy na asfaltową drogę, będącą szlakiem oznaczonym kolorem czerwonym. Po dwóch kilometrach marszu dojdziemy do miejsca, gdzie w prawo odchodzi szlak na Rówień Waksmundzką (czerwony) albo Rusinową Polanę (szlak czerwony i czarny). My idziemy dalej asfaltową drogą, po lewej stronie podziwiając widok na Dolinę Białej Wody oraz przepiękne panoramy szczytów m.in. widoczny jest Gerlach.
Początkowo idziemy po dużych kamieniach, ostro pod górę. Droga prowadzi przez las, który miejscami jest przerzedzony. Po około 30 min. marszu czas na pierwszy odpoczynek, dotarliśmy do szałasu na Polanie Nowa Roztoka. Z prawej strony ukazują się szczyty grani Wołoszyna, przyjemny szum potoku Roztoka pomoże w relaksie.
Po krótkiej przerwie ruszamy dalej do góry. Po około półtora godzinnej wędrówce dochodzimy do rozwidlenia. Po prawej mijamy dolną stacje wyciągu towarowego. To właśnie nim dostarczane jest zaopatrzenie do Schroniska w Dolinie Pięciu Stawów Polskich. Szlak w lewo, ostro pod górę prowadzi pod Niżnią Kopę. Jest to zalecany zimowy wariant, kiedy podejście koło Siklawicy jest zbyt oblodzone. My pozostajemy na naszym zielonym szlaku, który przechodzi koło Wielkiej Siklawicy. Po drodze mijamy elektrownie wodną, która zaopatruje schronisko w ekologiczny prąd. Idziemy wprost pod Wielką Siklawę, największy wodospad w Polsce o wysokości progu 65-70 metrów. Wielka Siklawa najpiękniej wygląda w słoneczne dni, po obfitych opadach deszczu. Wokół niej, w rozpylonych kroplach wody, tworzą się wielobarwne tęcze.
Kiedy już skończymy podziwiać wodospad, wracamy na szlak. Czeka nas jeszcze 500 metrów marszu i dochodzimy na wprost Wielkiego Stawu. Mostek i skała zanurzona w wodzie jest obowiązkowym miejscem na zrobienie pamiątkowego zdjęcia. Z tego miejsca zostało 10 min. niebieskim szlakiem prowadzącym przy Małym Stawie i wzdłuż Przedniego Stawu. Uff. Dotarliśmy do Schroniska w Pięciu Stawach.
Schronisko w Dolinie Pięciu Stawów Polskich to jedno z najładniej położonych schronisk w Polsce. Zlokalizowane jest nad brzegiem Przedniego Stawu. Budynek oddano do użytku w 1953 roku i jest już piątym z kolei służącym jako schronisko w tym miejscu. Znajduje się na wysokości 1671 m n.p.m. Harmonijnie wkomponowany w krajobraz kamienno-drewniany budynek dobrze wtapia się w otoczenie. Poza noclegami i wyżywieniem schronisko oferuje m.in. wypożyczalnie sprzętu do turystyki zimowej, bezpłatną przechowalnie bagażu i kuchnie turystyczną dla osób, które mają własny prowiant. Przy schronisku działa Szkoła Górska 5+, która organizuje kursy lawinowe oraz turystyki wysokogórskiej i zimowej.
Przy dobrej pogodzie można usiąść na tarasie i podziwiać panoramę doliny, wypić kawę i zjeść słynną szarlotkę pięciostawiańską, tą samą którą można zjeść w schronisku na Hali Ornak.
Kiedy odpoczniemy możemy wybrać się w trasę powrotną do Palenicy, wracamy tym samym szlakiem zielonym w kierunku Wodogrzmotów Mickiewicza i Palenicy Białczańskiej. Trasa zajmie nam 2,5 do 3 godzin.
Schronisko jest dobrym punktem wyjść w wysokie partie gór: przez Świstówkę do Morskiego Oka, przez Szpiglasową Przełęcz do Morskiego Oka, na Halę Gąsienicową przez Zawrat albo Kozią Przełęcz lub Przełęcz Krzyżne; na Kozi Wierch. Przed zaplanowaniem tych tras koniecznie trzeba sprawdzić poziom ich trudności oraz prognozy pogody. Dobrze też mieć doświadczenie górskie.
Ciekawostki Doliny Pięciu Stawów Polskich:
- Schronisko jest miejscowością o nazwie Dolina Pięciu Stawów, gdzie jedynym zabudowaniem jest właśnie budynek schroniska
- W dolinie jest tak naprawdę 6 stawów: Wielki, Zadni, Czarny, Mały, Przedni oraz Wole Oko, które jest jeziorem okresowym i z tego powodu nie został uwzględniony z nazwie Doliny
Zakopane
- Biuro: Zakopane
- +48 602 713 300
- biuro@regiontatry.pl
- /RegionTatry
- regiontatry
- Pn - Pt 9:00 - 17:00
Sob 10:00 - 14:00