Dolina Rybiego Potoku
dolina
Dolina Rybiego Potoku
Dolina Rybiego Potoku znana bardziej jako „droga nad Morskie Oko” jest zdecydowanie jedną z najpopularniejszych dolin tatrzańskich, które co roku odwiedzają dziesiątki tysięcy turystów. Wędrując nią można podziwiać między innymi Rysy, Szpiglasowy Wierch i Żabią Grań, ale także szczyty Opalone, Miedziane i Mięguszowieckie.
Rodzinny spacer Doliną Rybiego Potoku
Dolina Rybiego Potoku jest chętnie wybierana na rodzinne wyprawy z dziećmi, ponieważ cały szlak wiedzie przez asfaltową drogę – dzięki temu dostępny jest również dla osób starszych. Część trasy można również przebyć w konnej bryczce (aż do Polany Włosienica).Długość samej doliny wynosi około 5,5 km, jednak z racji serpentynowej drogi, trasa z Palenicy Białczańskiej do Schroniska PTTK Morskie Oko wynosi 7,7 km co może zająć około 2 godz. 30 min. Wszystko zależy od wieku i kondycji piechurów.
Przy Morskim Oku znajduje się schronisko, które słynie z tradycyjnej szarlotki z lodami.
Flora i fauna Doliny Rybiego Potoku.
W dolnym piętrze doliny znajduje się jezioro tatrzańskie Morskie Oko. Piętra wyższe to kocioł Czarnego Stawu pod Rysami i Dolina za Mnichem. Doliną płynie Rybi Potok, który wypływa z Morskiego Oka.W ukształtowaniu tej doliny widać działanie lodowca. Kotły, piętrowy układ, podcięcia zboczy, usypiska moren bocznych oraz morena czołowa na której stanęło schronisko. Flora doliny składa się z około 350 gatunków roślin naczyniowych, w tym około 170 gatunków to rośliny wysokogórskie.
Z fauny w dolinie występują jelenie, niedźwiedzie, rysie, świstaki tatrzańskie oraz kozice.
Czerwony szlak prze Dolinę Rybiego Potoku.
Przez Dolinę Rybiego Potoku w całości biegnie czerwony szlak, który zaczyna się już Palenicy Białczańskiej i prowadzi najpierw przez Dolinę Białki aż do Wodogrzmotów Mickiewicza. Tam dopiero szlak przechodzi w Dolinę Rybiego Potoku i biegnie prosto do Morskiego Oka. Po drodze mijamy miejsce, w którym Waksmundzki Potok łączy się z Białką tworząc niezwykle malownicze widoki; około dwa kilometry dalej ulokowane są dwa drewniane domki – w jednym z nich są okresowo otwarte wystawy dotyczące Tatr. Nie lada atrakcją są Wodogrzmoty Mickiewicza (górski wodospad), przy których koniecznie wypada zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie. Kilka serpentyn można „ściąć” idąc na skróty po kamiennych stopniach, oszczędzając w ten sposób kilka minut. Chwilę odpoczynku złapać można na Polanie Włosienica, gdzie znajduje się spory punkt gastronomiczny.Po drodze od trasy odbiegają inne szlaki, między innymi do Doliny Pięciu Stawów (przez grzbiet Opalonego, Świstówkę Roztocką), dookoła Morskiego Oka, na Szpiglasową Przełęcz, na Rysy (przez Czarny Staw), na Wrota Chałubińskiego przez Dolinę za Mnichem czy przez Kazalnicę na Mieguszowiecką Przełęcz pod Chłopkiem. Opcją najczęściej wybierają jest trasa na Rysy. Turyści często też decydują się na obejście jeziora dookoła. Kamienna ścieżka wiedzie najpierw brzegiem lasu, obok niewielkiej kapliczki, a jej przejście zajmuje około 50 minut. W czasie tej wędrówki można odbić na szlak wiodący do Czarnego Stawu ze sławnym żelaznym krzyżem – podejście jest co prawda krótkie, ale bardzo strome, dlatego może sprawiać nieco trudności.
Szczegółowo trasa Doliną Rybiego Potoku opisana jest tutaj.
Galeria zdjęć (8)
+3
POLECAMY
Region Tatry
Zakopane
Zakopane
Kontakt z nami
- Biuro: Zakopane
- +48 602 713 300
- biuro@regiontatry.pl
- /RegionTatry
- regiontatry
- Pn - Pt 9:00 - 17:00
Sob 10:00 - 14:00
Informacje
copyright © 2022 Region Tatry - wszelkie prawa zastrzeżone. Przebywając na stronie akceptujesz Politykę prywatności serwisu Region Tatry