Dolina Olczyska
dolina
Dolina Olczyska
Dolina Olczyska jest jedną z najmniej wymagających tatrzańskich dolin, w które spokojnie można wybrać się nawet z małymi dziećmi. Niewielka, liczy około 4,5 km2. Wejście do niej znajduje przy ulicy Jaszczurówka, dokąd dotrzeć można samochodem, busami lub na piechotę (położona jest w południowo-wschodniej części Zakopanego).
Ciekawostką przyrodniczą jest znajdujące się na terenie doliny Wywierzysko Olczyskie, „pompujące” nawet 700 l wody na sekundę. Tutaj swój początek ma potok Olczyski. Jest to największe wywierzysko w polskich Tatrach.
W Dolinie dominują lasy świerkowe, a także sosna zwyczajna, olcha szara, knieć błotna górska, tojad Kotuli i jarząb nieszpułkowy.
W sierpniu 1994 r. w dolinie rozbił się helikopter z ratownikami TOPR, zginęły cztery osoby.
Ośrodek Ochrony Czynnej Płazów i Gadów w Dolinie Olczyskiej
Dolina Olczyska jest cennym punktem na turystycznej i górskiej mapie Tatr między innymi ze względu na wywierzysko będące początkiem potoku Olczyskiego oraz na leżący tuż za wejściem do niej Ośrodek Ochrony Czynnej Płazów i Gadów. Cieplice występujące u wylotu Doliny są naturalnym miejscem życia wielu gatunków płazów i gadów. Pomysł na utworzenie takiego ośrodka w miejscu dawnych basenów termalnych powstał w 2003 roku. Ma on na celu stworzenie warunków zbliżonych do naturalnych, w których można prowadzić obserwacje oraz rozród zagrożonych gatunków płazów: salamander, traszek, żab oraz gadów takich jak jaszczurki i węże.
Po terenie ośrodka wytyczona jest ścieżka dydaktyczna.
Ośrodek Ochrony Czynnej Płazów i Gadów w Dolinie Olczyskiej
Trasa Doliną Olczyską
Zielony szlak z Jaszczurówki prowadzący na Kopieniec Wielki przez Dolinę Olczyską.
Wycieczka na Nosal może być zaplanowana z Jaczczurówki, wtedy zielony szlak prowadzi przez Dolinę Olczyską, później żółty i ponownie zielony.
Ciekawostki:
• Nazwa doliny wywodzi się od Olczy, przysiółka Zakopanego.
• Dolina była wypasana i wchodziła w skład dwóch hal: Hali Olczysko i Hali Królowej.
• Dawniej przy wylocie doliny w Jaszczurówce istniało małe kąpielisko termalne.
Galeria zdjęć (10)
+5
POLECAMY
Region Tatry
Zakopane
Zakopane
Kontakt z nami
- Biuro: Zakopane
- +48 602 713 300
- biuro@regiontatry.pl
- /RegionTatry
- regiontatry
- Pn - Pt 9:00 - 17:00
Sob 10:00 - 14:00
Informacje
copyright © 2022 Region Tatry - wszelkie prawa zastrzeżone. Przebywając na stronie akceptujesz Politykę prywatności serwisu Region Tatry