szukaj
Sarnia Skała - szczyty - szczyt - Tatry

Sarnia Skała

szczyt

Trasa
Zapisz

Mapa
Tatry

Godziny otwarcia
{main_atraction_hours_sezon_}
Facebook
E-mail

Sarnia Skała.

Trasa obejmuje Dolinę Białego Potoku i Dolinę Strążyską

Sarnia Skała (kiedyś nazywana Małą Świnicą, Świniczką lub Świnią Skałą) położona w Tatrach Zachodnich, pomiędzy Doliną Strążyską a Doliną Białego, szczyt o wysokości 1377 m n.p.m. Słynie z niesamowitego widoku na północne ściany Giewontu, dochodzi się do niej przez piękne doliny. Jest to trasa często wybierana na wycieczkę, nie jest trudna technicznie. Przy sprzyjających warunkach pogodowych można ją polecić rodzinom z dziećmi.

Rejon: Tatry Zachodnie
Punkt wyjścia: wejście do Doliny Strążyskiej, ul. Strążyska, Zakopane
Trudności: brak trudności technicznych. Trasa dość łatwa, choć są podejścia.
Czas przejścia: ok. 4 godz. w obie strony
Długość trasy: ok. 9 km 
Kolor szlaku: czarny, żółty, czarny, żółty, czerwony
Różnica poziomów: 440m
Dojazd: samochodem albo busem z dworca PKS

Wycieczkę rozpoczynamy przed wejściem do Doliny Strążyskiej. Dla urozmaicenia wycieczki zrobimy pętle, więc nie będziemy wchodzić do doliny, ale Drogą pod Reglami (czarny szlak) kierujemy się w lewo, w stronę wejścia do Doliny Białego. Idziemy wygodną droga z widokiem na Zakopane i Gubałówkę, mijamy wejście do krótkiej Doliny ku Dziurze, i po ok. 20 min. znajdziemy się przed kasą TPN w Dolinie Białego Potoku.

Przekraczając kolejne drewniane mostki idziemy malowniczą ścieżką przez wąskie dno doliny. W latach 1950-1952 prowadzone były tutaj poszukiwania rudy uranu, ślady po tym – sztolnie będziemy mijać z lewej strony. Nasz szlak zaczyna prowadzić lekko w górę, w lewą odnogę.

Po kilku minutach dojdziemy do wodospadu. Z racji, że są tu ławeczki, jest to idealne miejsce na odpoczynek przed dalszą wyprawą. W tym miejscu trasa zmienia charakter i zaczyna trawersem wznosić się na przełęcz pomiędzy Zameczkami a Czerwoną Przełęczą. Jeszcze kawałek podejścia i trafimy na Ścieżkę nad Reglami (czarny szlak). Skręcamy w prawo i podchodzimy na Czerwoną Przełęcz. Są tutaj ławeczki oraz ogrodzenie, więc znowu mamy wygodne miejsce na odpoczynek i zjedzenie czegoś dobrego z naszego plecaka. Z tego miejsca odchodzi również czarny szlak, którym w niecałe 10 min wejdziemy na szczyt Sarniej Skały. Najpierw ścieżka prowadzi przez las, później wśród kosówki będziemy wspinać się na skalisty wierzchołek. Trzeba być uważnym i ostrożnym, zwłaszcza jeśli skała jest wilgotna.

Sarnia Skała jest niesamowitym punktem widokowym. Ze szczytu zobaczymy Łysanki, w oddali Kominiarski Wierch, panoramę na Krokiew, Żółtą Turnię i Granaty, na horyzoncie Tatry Bielskie. Mamy również widok na Zakopane, Gubałówkę, Babią Górę, Police, pasmo Gorców i Pieniny. Najpiękniejszy widok jest tuż przed nami – potężne i majestatyczne ściany Giewontu.

Jak już nasycimy oczy pięknymi widokami, ze szczytu schodzimy tą samą drogą na Czerwoną Przełęcz i wygodną leśną ścieżką, w kilkanaście minut, docieramy do Doliny Strążyskiej. Z tego miejsca warto odbić na żółty szlak (w lewo) i spacerem podejść do Wodospadu Siklawica. Zajmie nam to ok. 10 min. w jedną stronę. Kamienie mogą być śliskie, więc zalecamy ostrożność. Po zdobieniu zdjęć i krótkim odpoczynku, wracamy tą samą ścieżką do rozwidlenia szlaków na Polanie Strążyskiej. Są tutaj dwa szałasy i bufet, zwany „herbaciarnią”. Możemy trochę odpocząć, napić się czegoś ciepłego oraz coś przekąsić. Wszystko to zrobimy z przepięknym widokiem na Giewont.

Jak już nabierzemy siły, czerwonym szlakiem kierujemy się w stronę wyjścia z Doliny Strążyskiej. Spacer odbywa się tu w otoczeniu urokliwych skałek, szlak poprzecinany jest w wielu miejscach mostkami nad Strążyskim Potokiem. Przejście tą wygodną ścieżką do parkingu u wylotu doliny zajmie około 40 min.

Ciekawostki Sarnia Skałka

  • Nazwa Czerwonej Przełęczy pochodzi od koloru występujących tutaj czerwonych łupków.
  • Nazwa Doliny Strążyskiej pochodzi od słowa strąga – w gwarze podhalańskiej oznacza rodzaj zagrody, która przeznaczona jest do dojenia owiec.

 
Galeria zdjęć (2)
Sarnia Skała - szczyty - szczyt - Tatry
Sarnia Skała - szczyty - szczyt - Tatry


POLECAMY
copyright © 2022 Region Tatry - wszelkie prawa zastrzeżone. Przebywając na stronie akceptujesz Politykę prywatności serwisu Region Tatry
zamknij
Sarnia Skała
Tatry,