Dolina Pańszczyca
dolina
Dolina Pańszczyca
Jedną z odnóg (wschodnią) Doliny Suchej Wody jest Dolina Pańszczyca, która rzadko pojawia się w turystycznych przewodnikach, ale zasługuje na szczególną uwagę wszystkich tych, którzy wybierają się w Tatry. Środkową częścią Doliny jest Polana Pańszczyca, natomiast w jej górnej części znajduje się największa atrakcja doliny - Czerwony Staw Pańszczycki.Dolina graniczy od wschodu z Doliną Waksmundzką, a od zachodu z Czarną Doliną Gąsienicową. Górna jej część położona jest między zboczami Żółtej Turni, Kończystej, Buczynowymi Turniami, Orlą Basztą i Granatami.
Historia Doliny Pańszczycy
Historia Doliny Pańszczycy nie różni się niczym od innych tatrzańskich dolin – była miejscem wypasu owiec, obecnie jednak główną rolę zaczyna grać tu roślinność leśna a ogromne hale powoli porastają krzewy i drzewa. Można tu natknąć się na lisy i niedźwiedzie.
Nazwa doliny pochodzi od dawnych właścicieli, rodziny Pańczyków z Białego Dunajca.
Trasa do Doliny Pańszczycy
Jest wiele wariantów dojścia do urokliwej Doliny Pańszczycy:
• wycieczka ma swój początek w Wierch Poroniec (szlak zielony), przez Gęsią Szyję i Równień Waksmundzką i Wolarczyska. Tu zmieniamy szlak na czarny zmierzając w stronę Czerwonego Stawu. Przejście tej trasy zajmie niecałe 4 godz. w jedną stronę;
• start czerwonym szlakiem w Toporowej Cyrhli, przez Psią Trawkę i Równień Waksmundzką, tutaj zmieniamy szlak na zielony i kierujemy się na Wolarczysta, gdzie zmieniamy szlak na czarny, który doprowadzi nas do Czerwonego Stawu. Ten wariant wycieczki zajmie około 4 godz. 30 min;
• najlepszym i najbardziej optymalnym wariantem jest dojście z Kuźnic dowolnym szlakiem do Schroniska PTTK Murowaniec w Dolinie Gąsienicowej (przejście przez Boczań niebieskim szlakiem lub Doliną Jaworzynki szlakiem żółtym, później niebieskim). Pokonanie trasy zajmie około 2 godz. Dokładny opis tego fragmentu znajduje się tutaj.
Z okolic schroniska Murowaniec żółty szlak zmierzający na Przełęcz Krzyżne doprowadzi nas do Czerwonego Stawu;
• wjazd kolejką na Kasprowy Wierch (lub wejście z Kuźnic, które może zająć około 3 godz.) i zejście żółtym szlakiem przez Suchą Przełęcz, Dwoiśniak, Hale Gąsienicową, pod Murowańcem, aż do Czerwonego Stawu. Wariant tej wycieczki może zająć około 2 godz. 20 min.
• Z Murowańca można iść również szlakiem zielonym na Pańszczycki Potok, czas przejścia około 30 min.
Wycieczka do Doliny Pańszczycy
Dolina Pańszczycy z racji na swoje położenie, zazwyczaj nie jest celem wycieczki samym w sobie. Wybierana jest np. przez turystów idących na Krzyżne, głównie z racji walorów krajobrazowych – stąd roztaczają się jedne z najpiękniejszych widoków w polskich Tatrach. Chociaż przez większą część szlaku towarzyszyć nam może szum płynącego potoku, to jednak jego wody znajdują się przede wszystkim pod ziemią i jedynie po obfitych opadach można dostrzec jego nadziemne koryto z płynącą wodą. Na dnie Doliny ulokowana jest Pańszczycka Koleba, gdzie można odpocząć i schronić się w razie złej pogody.
Galeria zdjęć (5)
POLECAMY
Region Tatry
Zakopane
Zakopane
Kontakt z nami
- Biuro: Zakopane
- +48 602 713 300
- biuro@regiontatry.pl
- /RegionTatry
- regiontatry
- Pn - Pt 9:00 - 17:00
Sob 10:00 - 14:00
Informacje
copyright © 2022 Region Tatry - wszelkie prawa zastrzeżone. Przebywając na stronie akceptujesz Politykę prywatności serwisu Region Tatry