Dolina Suchej Wody
dolina
Dolina Suchej Wody
Polodowcowa Dolina Suchej Wody Gąsienicowej zwana była kiedyś Doliną Siedmiu Stawów. W jej górnym odgałęzieniu – Dolinie Gąsienicowej leży ponad 20 stawów górskich, w tym Czarny Staw Gąsienicowy. Dolina ma długość 13 km, od dolnej i środkowej części porasta ją las świerkowy, w górnej natomiast kosodrzewina. Zbudowana jest z granitoidów i skał osadowych.
Dolina ma dwa odgałęzienia – Dolinę Gąsienicową (od strony zachodniej) i Doliny Pańszczycy (od wschodu).
Jednym z wariantów przejścia przez Dolinę Suchej Wody jest trasa z Brzezin przez Psią Trawkę, aż do Schroniska PTTK Murowaniec.
Rejon: Tatry
Punkt wyjścia: Brzeziny
Trudności: bardzo łatwa, bez trudności technicznych
Czas przejścia: około 2 godz. 20 min (w jedną stronę)
Długość trasy: 6,4 km (w jedną stronę)
Kolor szlaku: czarny
Dojazd: do Brzezin samochodem lub busem z Zakopanego
Z Brzezin do Doliny Suchej Wody
Wycieczkę zaczynamy w Brzezinach, przy drodze Oswalda Balzera. Można tu na parkingu zostawić samochód, jest też kasa TPN oraz toalety. Nasz czarny szlak będzie prowadził drogą, na której dozwolony jest ruch rowerowy (taka wyprawa wymaga dobrej kondycji oraz odpowiedniego roweru). Nawet w sezonie turystycznym nie ma tutaj dużego ruchu, podejście jest długie i prowadzi przez las, co sprawia, że widoki nie będą umilały nam wędrówki. Po niecałym kilometrze marszu dotrzemy do dna Doliny Suchej Wody. Uwagę mogą zwrócić głazy przy drodze, są one pozostałością po lodowcu. Tu również przetniemy Potok Suchej Wody, który ma swój początek w Zielonym Stawie Gąsienicowym.
Doliną Suchej Wody do Schroniska PTTK Murowaniec
Na zachód od szlaku turystycznego znajduje się ścisły rezerwat Toporowe Stawy, w jego obrębie leżą dwa jeziora: Toporowy Staw Niżni i Toporowy Staw Wyżni. Ten pierwszy jest najniżej położonym stawem po polskiej stronie Tatr. Z racji, że jest to teren ścisłego rezerwatu, w którym występują rzadkie rośliny i zwierzęta, nie prowadzi tu żaden szlak turystyczny.
Po około godzinnej wędrówce dotrzemy do rozwidlenia, oznacza to, że doszliśmy do Psiej Trawki, która znajduje się u podnóży Kotlinowego Wierchu (1306m n.p.m.). Możemy tu odpocząć i zjeść zabrany ze sobą prowiant. Aktualnie znajduje się tu stół turystyczny, w przeszłości było tu schronisko, które zostało rozebrane w pierwszej połowie XX wieku.
Psia Trawka leży na wysokości 1188m n.p.m.). Została tak nazwana ze względu na porastającą kiedyś to miejsce roślinę – bliźniaczą psią trawkę. Z Psiej Trawki możemy się wybrać na Równień Waksmundzką lub Halę Kopieniec.
My trzymamy się naszego czarnego szlaku i nadal idziemy świerkowym lasem. Trasa ta jest dobrą opcją w gorący, słoneczny dzień. Jeszcze ponad godzina marszu i dotrzemy do celu naszej wycieczki, czyli Schroniska PTTK Murowaniec. Więcej na jego temat możemy przeczytać tutaj. Możemy tu odpocząć, zjeść coś ciepłego, przejść się nad Czarny Staw Gąsienicowy i podziwiać piękne, rozpościerające się widoki.
Z wycieczki możemy wrócić tą samą drogą do Brzezin lub jednym z dostępnych szlaków udać się do Zakopanego lub w dalszą wędrówkę np. na Kasprowy Wierch lub Kościelec.
Galeria zdjęć (1)
POLECAMY
Region Tatry
Zakopane
Zakopane
Kontakt z nami
- Biuro: Zakopane
- +48 602 713 300
- biuro@regiontatry.pl
- /RegionTatry
- regiontatry
- Pn - Pt 9:00 - 17:00
Sob 10:00 - 14:00
Informacje
copyright © 2022 Region Tatry - wszelkie prawa zastrzeżone. Przebywając na stronie akceptujesz Politykę prywatności serwisu Region Tatry