Dolina Starorobociańska
dolina
Dolina Starorobociańska
Dolina Starorobociańska jest największym odgałęzieniem Doliny Chochołowskiej, odchodzi od niej na wysokości 1035m n.p.m., niedaleko Leśniczówki TPN. Ze względu na swoje położenie najczęściej jest wybierana przez turystów, którzy przeszli już Dolinę Chochołowską lub chcą zejść z Siwej Przełęczy, przez którą prowadzi szlak z Błyszcza lub Starorobociańskiego Wierchu. Z racji różnicy poziomów to właśnie ten drugi wariant jest bardziej polecany do wędrówki.Dokładny opis przejścia Doliną Chochołowską znajduje się tutaj.
Wędrówka Doliną Starorobociańską
Wędrówka Doliną Starorobociańską przeznaczona dla turystów o słabej kondycji fizycznej. Trasa jest męcząca i ma wiele stromych zejść. Wycieczka ta jest warta każdego wysiłku, widoki na pobliskie szczyty rekompensują wszystko. Możemy podziwiać: Ornak, Kończysty Wierch i Trzydniowiański Wierch.
Zejście z Siwej Przełęczy (1812m n.p.m.) odbywa się czarnym szlakiem i biegnie praktycznie przez samo centrum Doliny Starorobociańskiej, już na samym początku fundując nam ostre zejście w kierunku Starorobociańskiej Równi, odkąd trasa wiedzie już szlakiem leśnym. Tam teren w końcu staje się względnie płaski i pozostaje taki aż do Starorobociańskiej Polany, gdzie można chwilę odpocząć. Chwilę potem mija się skrzyżowanie ze szlakiem żółtym, w którym da się dotrzeć na Iwanicką Przełęcz, a stamtąd do między innymi Doliny Kościeliskiej lub schroniska na Hali Ornak. Trzymając się dalej szlaku czarnego dochodzi się bezpośrednio do Doliny Chochołowskiej na wysokości Wyżniej Bramy Chochołowskiej.
Drugim zejściem w Dolinę Starorobociańską, również z Siwej Przełęczy, jest wędrówka zielonym szlakiem na szczyt Ornak, a następnie w kierunku Iwanickiej Przełęczy, stamtąd zaś szlakiem żółtym do Doliny Chochołowskiej.
To wariant o wiele trudniejszy i w zasadzie tylko w połowie biegnący bezpośrednio Doliną Starorobociańską, ale za to gwarantujący jedne z piękniejszych widoków.
Historia Doliny Starorobociańskiej
Nazwa doliny wywodzi się od starej roboty, czyli nieczynnych sztolni dawnej kopalni, która działa na zboczach Ornaku – w Banistym Żlebie, w roku 1520. Wydobywano tu rudy antymonowo-miedziane z domieszką srebra, w późniejszym czasie piryt. Była to jedna z najstarszych kopalni w polskich Tatrach.
Szlaki Doliny Starorobociańskiej
Z racji, że Dolina Starorobociańska nie jest celem samym w sobie, można do niej trafić, wybierając kilka różnych wariantów wycieczek:
• żółty szlak z Doliny Chochołowskiej, prowadzący na Iwaniacką Przełęcz, który początkowo biegnie razem z czarnym. Na rozgałęzieniu wybieramy czarny szlak w stronę Siwej Przełęczy. Tutaj zielony szlak prowadzący w lewą stronę, na Ornak (czas dojścia do szczytu około 3 godz.) albo w prawo w kierunku Starorobociańskiego Wierchu (czas około 3 godz. 30 min).
• trasę powyżej można pokonać również w drugą stronę i Doliną Starorobociańską dojść do Doliny Chochołowskiej. Czas przejścia z Siwej Przełęczy około 1 godz. 20 min.
Galeria zdjęć (1)
POLECAMY
Region Tatry
Zakopane
Zakopane
Kontakt z nami
- Biuro: Zakopane
- +48 602 713 300
- biuro@regiontatry.pl
- /RegionTatry
- regiontatry
- Pn - Pt 9:00 - 17:00
Sob 10:00 - 14:00
Informacje
copyright © 2022 Region Tatry - wszelkie prawa zastrzeżone. Przebywając na stronie akceptujesz Politykę prywatności serwisu Region Tatry