szukaj
Kaplica Matki Boskiej Królowej Tatr na Wiktorówkach  - kościoły i msze święte - kościół - Zakopane

Kaplica Matki Boskiej Królowej Tatr na Wiktorówkach

kościół

Trasa
Zapisz
ZADZWOŃ

Mapa
Zakopane
Wiktorówki

Godziny otwarcia
{main_atraction_hours_sezon_}
Facebook
E-mail

Sanktuarium Maryjne na Wiktorówkach



Sanktuarium Maryjne na Wiktorówkach (Sanktuarium Matki Bożej Królowej Tatr lub Matki Bożej Jaworzyńskiej) znajduje się na obszarze Tatrzańskiego Parku Narodowego, przy niebieskim szlaku, niedaleko Rusinowej Polany.

Historia Sanktuarium Matki Bożej Jaworzyńskiej



Historia powstania sanktuarium związana jest z niepotwierdzonym objawieniem Matki Boskiej w tym miejscu, w roku około 1860. Według zapisków ks. Szymona Kossakiewicza Matka Boska ukazała się 14 letniej pasterce i prosiła ją o upominanie ludzi o to, by nie grzeszyli oraz aby pokutowali za winy. Zanim powstała kaplica, w miejscu objawienia, na drzewie najpierw wisiał obrazek Matki Boskiej a później była kapliczka oraz rzeźba w drewnie. Gazda Jędrzej Budz-Wnęk wybudował kaplicę dopiero w 1921 roku, która niestety nie stała długo, zawaliła się podczas burzy śnieżnej. Postawiona w tym samym miejscu w 1936 roku kaplica została rozbudowana w 1956 roku.
Pielgrzymki na Wiktorówki rozpoczęły się w 1910 roku. Najprawdopodobniej związane były z prośbami o ładną pogodę.  Dopiero 13 lat później proboszcz Błażej Łaciak z Bukowiny Tatrzańskiej, odprawił mszę w kaplicy.

Drewniany kościół na Wiktorówkach



Dzisiaj sanktuarium to niewielki drewniany kościół na podmurówce, wybudowany z zachowaniem stylu podhalańskiego, z dwuspadowym dachem.  Wnętrze jest jednonawowe, na ołtarzu zdobionym motywami góralskimi znajduje się figura Matki Boskiej Jaworzyńskiej.
Przez turystów chętnie odwiedzana jest kuchnia turystyczna, umiejscowiona na dole budynku, można tu się napić ciepłej i smacznej herbaty.
Naprzeciwko kościoła stoi ambona – konfesjonał, a po jej lewej stronie jest kamienne ujęcie wody z pobliskiego źródełka.

Msze Święte w niedziele:
8:00, 9:00, 11:00, 13:00, 17:00 (zimą 11:00 13:00)
 
Na Wiktorówkach kilka razy w ciągu roku odbywają się uroczystości odpustowe związane z przypadającymi świętami ku czci Matki Bożej.
- 3 maja (Matki Boskiej Królowej Polski),
- 2 lipca (Nawiedzenie),
- 16 lipca (święto MB Szkaplerznej),
- 2 sierpnia (MB Anielskiej),
- 15 sierpnia (Wniebowzięcie, nazywane też świętem MB Zielnej),
- 8 września (Narodzenie NMP),
- w pierwszą niedzielę października – MB Różańcowej.

Uroczystości zazwyczaj odbywają się w pierwszą niedzielę po święcie. Najbardziej znana uroczystość odpustowa związana jest z dniem 15 sierpnia.

Symboliczny cmentarz ofiar gór na Wiktorówkach


W kamiennym murze, w pobliżu kościołka, znajduje się symboliczny cmentarz ofiar gór. Wiszą tu tablice z nazwiskami osób, które swoje życie stracili w górach. W tym miejscu rodziny i najbliżsi upamiętniają tych, którzy zginęli w górach albo w inny sposób, ale byli mocno związani z górami. Pierwsza tablica została tutaj powieszona w 1971 roku, kolejna upamiętniała ofiary wypadku toprowskiego „Sokoł”, szybko wmurowywano następne.

 
Stąd bardzo blisko jest do uroczego miejsca. Piękną panoramą poszczycić się może Rusinowa Polana.

Galeria zdjęć (1)
Kaplica Matki Boskiej Królowej Tatr na Wiktorówkach  - kościoły i msze święte - kościół - Zakopane


POLECAMY
copyright © 2022 Region Tatry - wszelkie prawa zastrzeżone. Przebywając na stronie akceptujesz Politykę prywatności serwisu Region Tatry
zamknij
Kaplica Matki Boskiej Królowej Tatr na Wiktorówkach
Zakopane, Wiktorówki